501 986 417 biuro@inoxprestige.pl

Jak samodzielnie wybrać schody do domu?

Jak samodzielnie wybrać schody do domu?

Jak samodzielnie wybrać schody do domu?

Schody, już jakiś czas temu, przestały pełnić rolę typowo użytkową, a stały się efektowną dekoracją. W przemyślanej przestrzeni domowej z powodzeniem mogą odgrywać rolę oryginalnego elementu wystroju o często wyszukanym designie.

Schody przez długi czas były niedoceniane – stały gdzieś z boku i nie przywiązywano do nich uwagi. Dziś stały się wyraźnym elementem wystroju, dzięki bogactwu form i zastosowaniu różnorodnych materiałów. Na wybór odpowiedniego modelu mają wpływ preferencje właściciela oraz styl wystroju. Niemniej ważne są wskazówki wykonawcy, który chętnie służy swym doświadczeniem w podjęciu najtrafniejszego wyboru.

Schody w minimalistycznej aranżacji wnętrz

We wnętrzach minimalistycznych, surowych i pozbawionych przesadnej ornamentyki idealnie prezentują się stal, aluminium czy szkło. Bardzo dobrze prezentują się również schody oparte na połączeniu materiałów o odmiennej strukturze np.: aluminium i drewna lub chromu i kutego żelaza. W sterylnych przestrzeniach doskonale wyglądają również schody w całości wykonane z drewna z egzotycznych gatunków, które nadaję tej przestrzeni barwę.

Należy też pamiętać, że minimalistyczne wnętrze rządzi się swoimi regułami. Kolory i formy zostały zredukowane nieprzypadkowo i trzeba uważać by nie złamać tych zasad. Dlatego aranżacja powinna być subtelna i zwięzła, a szczególnie podkreślone powinny być detale. Od projektanta i wykonawcy zależy czy chce by schody wkomponowane były w całość aranżacji i nie zakłócały jego naturalnego rytmu czy też podkreślony została ich dominujący akcent aranżacyjny.

Jak dobrać schody do wnętrza rustykalnego?

Styl rustykalny charakteryzuje się meblami stylizowanymi na pochodzące z poprzedniej epoki: pozornie nadgryzione zębem czasu, wytarte skórzane fotele, postarzana podłoga. Ten sposób aranżacji ma nawiązywać do przytulnego i domowego wystroju wiejskiej chaty.

W tą przyjazną przestrzeń idealnie wkomponowują się schody drewniane wykonane w gatunkach rodzimych bądź egzotycznych. Drewno doda takiemu wnętrzu element swojskości. Idealna barwa to jasne drewno jesionowe.

Również dobrze będzie w takim wnętrzu wyglądać drewno bukowe, za to drzewa egzotyczne takie jak: palisander, wenge czy merbau dodadzą nieco tajemniczości. Dla podkreślenia wiejskiego stylu można zastosować balustradę z drewnianymi tłoczonymi tralkami lub uwyraźnić balustradę dzięki wyeksponowanym fantazyjnie dekorem.

Schody w klasycznym wnętrzu

Klimat klasycznego wnętrz idealnie podkreślają dębowe konstrukcje. Jeżeli ktoś lubi masywną elegancję – schody z tłoczonymi tralkami nawiązujące formą do mebli oraz stojące u podstawy słupy idealnie oddają klasyczny klimat.

Fani lekkiego stylu wybierają stylowe, schody gięte, gdzie poszczególne elementy konstrukcji schodów tworzą lekką i harmonijną całość. Taka forma idealnie łączy styl klasyczny z nowoczesnością.

Do wnętrz klasycznych pasuje zarówno kowalstwo artystyczne jak i szklane elementy. Najważniejszą rzeczą jest detal. Jeżeli nasz wybór padnie na szklaną balustradę, wówczas musimy skupić się na wykończeniu stopni odpowiednią dekoracją i dobraniu przekroju drewnianej poręczy do szkła. Podkreślimy wówczas ich elegancki styl. Natomiast, jeżeli wybierzemy balustrady drewniane lub kute, możemy pozwolić sobie na prostszą formę stopni, ale dopełnieniem powinno być wypełnienia balustrady.